

First Buddy Senior & Light 14 kg.
629,00 DKK
Vi sender dine varer i morgen.
Tilsat naturlig Glucosamin, Chondroitin og MSM
Omega3 fra vildlaks
Foderet kan bruges til ældre hunde og hunde som har nemt til overvægt
For alle hunderacer
Beskrivelse
First Buddy Senior og Light hundefoder
First Buddy hundefoder er en serie, der er perfekt sammensat ernæringsmæssigt, og som fås i flere varianter, der er målrettet i forhold til den enkelte aldrende hund.
Denne udgave er særligt velegnet til senior-hunden eller til hunden, som har brug for et lightprodukt, og du kan roligt give dette kornfri fuldfoder til enhver hunderace.
Det perfekt sammensatte fuldfoder
Når din hund bliver ældre, har den brug for færre kalorier. Den har også brug for at få styrket immunsystemet. Det får den med dette særlige seniorfoder.
First Buddy seniorfoder er nemlig perfekt sammensat til den ældre hund. Det består blandt andet af følgende ingredienser:
· Kød fra and, kanin og kylling
· Ris
· Kartoffel
· Ærter
· Animalsk fedt
· Omega 3 olie fra vildlaks
· Mineraler
· Vitaminer
· Glucosamin
· Naturlige antioxidanter
På den store 14-kilos sæk, står der anført, hvor stor en daglig mængde foder, din hund bør få. Overhold den vejledende mængde, da det er beregnet til at være passende for den ældre eller den for tunge hund.
Foderet er tilsat naturligt glucosamin og Omega 3
Den naturlige glucosamin kommer fra den grønlæbet musling og er et stof, der gavner hundens mobilitet. Den ældre hund kan være slidt i sine led, og derfor er det gavnligt for den at få understøttet bibeholdelsen af leddenes fleksibilitet. Der er også tilsat chondroitin og MSM (methylsulfonylmethan), som i samarbejde med glucoaminen styrker hundens led.
Omega 3 giver derudover det naturlige fedtstof, og det styrker hundens smukke og blanke pels, som også vil fælde mindre.
Giv derfor din ældre eller din for tunge hund First Buddy senior/light foder, så får den præcis det foder, som den skal have.